Nowoczesne technologie pozwalają na coraz dokładniejszą obróbkę mechaniczną metali przy zachowaniu wysokiej jakości krawędzi. Jednym z rozwiązań, które pozwoliły na zwiększenie szybkości obróbki i otworzyły nowe możliwości, są wycinarki laserowe. Skupiona wiązka światła posiada wystarczającą energię, by przebić się przez niemal każdy materiał. Sprawdź, jakie korzyści i zastosowania zapewniają tego typu obrabiarki.
Zalety stosowania wycinarek laserowych
Wycinanie detali z pomocą wiązki światła o dużym natężeniu przynosi wiele wymiernych korzyści w procesie produkcyjnym. Warto zwrócić uwagę głównie na:
- Wycinarki są maszynami CNC, pozwalającymi na wgrywanie programów obróbczych. Dzięki temu uzyskuje się dużą produktywność przy zachowaniu powtarzalności wykonywanych detali.
- Skupiona energia podawana jest poprzez wiązkę światła, co skutkuje wysokiej jakości krawędziami detali oraz precyzyjną linią cięcia.
- Wycinanie bezkontaktowe charakteryzuje się brakiem zużywających się elementów tnących. Przekłada się to na niższe koszty eksploatacyjne oraz łatwiejszą obsługę procesu.
- Duże możliwości obróbki różnych typów materiałów. Wiązka laserowa działa równie dobrze na stopy aluminium, stal czy żeliwo.
Z pewnością wycinarka laserowa to przydatna maszyna nie tylko w ogromnych halach produkcyjnych, ale również w niewielkich warsztatach. Często wykorzystywana jest również na liniach produkcyjnych.
Jakie prace można wykonywać na wycinarce laserowej?
Wycinarka laserowa jest wszechstronnym urządzeniem. Najlepiej sprawdza się przy wycinaniu detali z metalowych płyt czy blach. W takim przypadku najłatwiej zautomatyzować proces produkcyjny. Jednak wiązka lasera również może służyć do wypalania otworów w grubych prętach oraz cięcia rur. Aby uzyskać więcej szczegółów na temat możliwości poszczególnych modeli obrabiarek, warto skontaktować się z CHM Polska Maszyny do obróbki metalu. Na podstawie własnego doświadczenia pracownicy tego sklepu chętnie udzielają porad i wskazówek, jakie urządzenie najlepiej sprawdzi się do wykonania danej operacji technologicznej.
Fot. Shutterstock