Montaż powierzchniowy jest techniką dostosowaną do kompaktowego projektowania podzespołów elektronicznych. Jednak, czynności manipulacyjne tych niewielkich ogniw wymagają specjalnego potraktowania. Dlaczego?
Technologia pod mikroskopem
Elementy SMD, czyli Surface Mount Device, obejmują szereg zaawansowanych narzędzi- w tym wszelkiego rodzaju tranzystory, układy scalone lub kondensatory. Niewielkie rozmiary urządzeń zapewniają doskonałą wydajność, a jednocześnie wpasowują się w ogólnoświatowe tendencje do minimalizowania rozwiązań.
Warto pamiętać, że elementy SMD są podatne na szereg czynników. Jednym z takich zagrożeń jest właśnie wyładowanie elektrostatyczne. Wszelka obróbka w tym zakresie powinna być realizowana przez wykwalifikowany personel, który zapewni odpowiednie warunki serwisu. Co to oznacza w praktyce?
Electro- Static Discarge
W tym miejscu należy poruszyć termin ESD, czyli Electro-Static Discarge. Jest to przystosowane środowisko ochronne, które eliminuje wspomniane ryzyko przepięć.
Takie działanie przynosi wiele korzyści, a skuteczne zabezpieczenie fragmentów SMD to jedynie niewielki zakres funkcjonalności. Wiele dużych zakładów produkcyjnych wykorzystuje właściwości ESD, aby podnieść ostateczną jakość i użyteczność oferowanych produktów.
Specjalna przestrzeń przyczynia się jednocześnie do optymalizacji wydatków związanych z tak zwaną produkcją kontraktową. W konsekwencji, inwestycja w dodatkowe zabezpieczenie przekłada się na wzrost atrakcyjności wobec konsumentów oraz obserwowany poziom rentowności.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Masser Profesjonalny montaż SMD i THT
Fot. Shutterstock