Proces uzdatniania sprężonego powietrza wymaga odprowadzenia z medium roboczego kondensatu wodno-olejowego, co jest możliwe dzięki separatorom cyklonowym. Czym one są? Gdzie się znajdują? Odpowiedzi na te pytania znajdują się w niniejszym artykule?
Co to jest separator cyklonowy?
Jak wspomniano we wstępie separator cyklonowy wykorzystywany jest w procesie uzdatniania sprężonego powietrza, gdzie odpowiada za odprowadzanie z medium roboczego kondensatu wodno-olejowego. Jest to możliwe, ponieważ sprężone powietrze wpada do separatora cyklonowego, gdzie następuje silne zawirowanie wywołane przez specjalną kierownicę. W efekcie kondensat skrapla się, a siła odśrodkowa wyrzuca go na ścianki separatora, po których spływa do zbiornika. Następnie poprzez specjalny zawór kondensat odprowadzany jest na zewnątrz. Separatory cyklonowe składają się z obudowy, oddzielacza odśrodkowego, osłony separującej oraz zaworu spustowego. Są to wydajne i tanie w eksploatacji urządzenia, których zastosowanie umożliwia znaczne zmniejszenie wilgotności i zanieczyszczeń w całej instalacji. W efekcie wydłużeniu ulega żywotność wkładów filtracyjnych w jej elementach.
Umiejscowienie separatora cyklonowego
Prawidłowe działanie separatora cyklonowego w instalacji uzależnione jest od umieszczenia go w odpowiednim miejscu. W związku z tym może on znajdować się bezpośrednio przed osuszaczem chłodniczym lub tuż za sprężarką. To drugie rozwiązanie stosuje się w sytuacji, gdy nie ma zbiornika sprężonego powietrza, jest on znacznie oddalony lub kiedy przewód powietrza sprężonego wznosi się pionowo.
Podsumowując należy stwierdzić, że separator cyklonowy to bardzo ważny element instalacji sprężonego powietrza. Chcąc go nabyć warto zapoznać się z ofertą firmy TECHEM, przy współpracy z którą powstał niniejszy artykuł.
Fot. Shutterstock