Czterochloretylen to substancja organiczna, której używa się powszechnie do czyszczenia. Jest nie tylko środkiem piorącym, lecz także wyróżnia się skutecznością w usuwaniu zabrudzeń przemysłowych. Co warto wiedzieć o czterochloretylenie.
Czterochloroetylen – zastosowanie
Czterochloretylen jest organicznym związkiem chemicznym, pochodną etenu całkowicie podstawioną chlorem. Jej wzór chemiczny to Cl2C=CCl2. Masa molowa związku wynosi 165,83 g/mol, a temperatura topnienia i wrzenia – odpowiednio 19 stopni Celsjusza i 121,1 stopni Celsjusza.
Co jeszcze warto wiedzieć o czterochloretylenie? Występuje w ciekłym stanie skupienia, jest bezbarwny, a jego zapach jest charakterystycznie słodkawy. Można również spotkać się z inną nazwą czterochloroetylenu – to tetrachloroeten, tetrachloroetylen i nadchloroetylen.
Czterochloroetylen – właściwości
Organiczny związek chemiczny czterochloroetylen jest używany do prania i czyszczenia powierzchni. Jest wykorzystywany w pralniach chemicznych do prania na sucho. Sprawdza się też w roli wywabiacza plam.
Jest płynnym nośnikiem ciepła, dlatego łatwo usuwa plamy i zabrudzenia z różnych powierzchni. W zakładach przemysłowych używa się go m.in. do usuwania tłuszczy, smarów i olejów, wosku, żywic i innych substancji z powierzchni, które trudno wyczyścić.
Czterochloretylen jest składnikiem wielu środków owadobójczych. Wykorzystuje się go także do kopiowania i czyszczenia filmów.
Na koniec warto wiedzieć, że związek łatwo ulega biodegradacji, zwłaszcza w glebie, ale jest szkodliwy dla środowiska. Najprawdopodobniej wykazuje również działanie rakotwórcze.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Chemialodz.pl Antidotum.
Fot. Shutterstock