Montaż THT to jeden z najpowszechniej stosowanych procesów, mających na celu wzbogacenie tradycyjnej płytki PCB o niezbędne komponenty elektroniczne. Proces ten jednak od pewnego czasu jest często wymiennie stosowany z innym sposobem drukowania płytek, jakim jest montaż SMT. Jakie są najważniejsze różnice w tych dwóch podejściach?
Sposób montażu
Montaż przewlekany THT, ze względu na specyfikę procesu może zostać wykonywany w sposób manualny, przez specjalistę odpowiednio wyszkolonego w tym zakresie. To niezwykle istotny cecha montażu THT, który może być doskonałym rozwiązaniem w przypadku, gdy szczególnie zależy nam na rozwiązaniu specyficznym, trudnym do zaprogramowania i dostosowanym idealnie do naszych potrzeb. W tym przypadku musimy jednak liczyć się z wyższą ceną takiej usługi.
W przypadku montażu SMT występuje całkowita automatyzacja procesu, co sprzyja zwiększaniu wydajności produkcji przy zachowaniu powtarzalnej, wysokiej jakości i relatywnie niskiej cenie całego procesu.
Czy montaż SMT i THT wykluczają się nawzajem?
Wiele osób wychodzi z mylnego założenia, że dwa podejścia do montowania komponentów elektronicznych na płytkach PCB niejako konkurują ze sobą. Pierwsze wrażenie faktycznie na to wskazuje, pamiętać jednak musimy, że są to podejścia, które świetnie dopełniają się nawzajem. Choć montaż SMT świetnie nadaje się do produkcji małych elementów elektronicznych, to jednak wcale nie wyklucza to potrzeby zastosowania w konkretnym urządzeniu płytek dużych, które najlepiej wykonywane są właśnie za pośrednictwem montażu THT.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą Masser Profesjonalny montaż SMD i THT https://messer-smt.eu/
Fot. Shutterstock